4 ביטוחים שאתם חייבים בעת רכישת דירה

קניית דירה היא עסק לא פשוט בלשון המעטה, נדרש תהליך ארוך של מציאת דירה מותאמת, שלל טפסים בירוקרטים וכן על הרוכשים להכין סכום כסף רציני כדי לבצע את הקנייה. כיוון שרכישה כזאת עולה המון יש בה המון סכנות, על מנת לשמור עד כמה שאפשר על הרוכשים ועל הנכס ישנם מספר ביטוחים חשובים שייסעו במקרים של בעיות שעלולות לצוץ.

ביטוחים ביטוחים

אם היה צריך לבחון איזה מילה הכי גורמת ללחץ בקרב ישראלים נראה שהמילה משכנתא הייתה זוכה בניצחון מוחץ. המילה הזאת טומנת בחובה סכום כסף רב מאוד, שעל רוכשי דירה להשיב לבנק. רוכשים אלו הם לרוב אנשים צעירים יחסית, בשנות ה – 30 לחייהם, ולכן הבנק פועל במספר מישורים על מנת להבטיח החזר כספי זה בשלמותו, ביטוח משכנתא הוא דוגמא לכך.

על החיים ועל המוות

הפרט, אשר רוכש את הדירה, רואה במוחו כיצד על ידי עבודה קשה הוא משיב תוך מספר שנים את חובו לבנק. עם זאת, מקרים קיצוניים כמו מוות למשל עלולים להביא לכך שהחוב לבנק יצרך להיות משולם על ידי בני משפחתו, מה שעלול להביא לקריסה כלכלית של אנשים שלא בחרו לקחת חוב על כתפם. במקרה כזה, ביטוח חיים יאפשר מצב שחברת הביטוח היא זאת שתשלם את שאר החוב לבנק ולא בני המשפחה.

משתנים

כמו בכל ביטוח שאנו עושים גם בביטוח חיים הפרמיה מבוססת על מאפייני המבוטח, במקרה זה על פי הגיל של בעל הדירה, עיסוקו המקצועי, בריאותו וכמובן מושפע גם מגובה ההחזר של המשכנתא ומאורך תקופת הזמן בה תשולם. תנאים אלו משתנים לאורך חיינו ולכן גם בעבור חברת הביטוח ישתנה ערך תשלום הביטוח במהלך הזמן.

המבנה

ביטוח חשוב נוסף הוא ביטוח מבנה, ביטוח זה מטרתו לכסות את בעלי הדירה במקרים של נזקים כמו שריפה, רעידת אדמה, הצפות מים ותקלות בצנרת ועוד. כיוון שישנם הרבה מאוד סוגי נזקים ולא כולם כוללים בביטוח יש לבחון העדפות שונות בהתאם לעיר, למזג האוויר באזור ולעוד משתנים רבים ונוספים ובמקרה הצורך להוסיף אותם לפרמיה על מנת למנוע מצבי קריסה עקב תקלות בנכס.

תכולת הבית

לא ניתן שלא להתייחס מלבד ערך הנכס עצמו לתכולת הנכס. לכל בעל דירה קיימת תכולה כמו רהיטים, מכשירי חשמל ועוד חפצים ומיטלטלין בעלי ערך כספי ורגשי רב. ולשם כך נועד ביטוח תכולה המאפשר הגנה מפני גניבה או נזק לרכוש. התהליך מתבצע באמצעות שמאי שמגיע לדירה ומעריך את שווי עלות התכולה, בהתאם לשיקולו ולמיקום הנכס תתומחר הפוליסה.
לסיכום, רכישת דירה היא צעד חשוב, הכרחי ומועיל מאוד לטווח הארוך. על אף הקשיים הכרוכים בכך ועל אף העלות הגבוהה ישנם מספר אופציות מניעה שתומכות ברוכשים, ועל ידי רכישת הפוליסה המותאמת ניתן להנות מהדירה וגם לחיות בשקט נפשי מפני מקרי קיצון.
דירה

אולי יעניין אותך גם