חיפוש

עוסק מורשה או עוסק פטור? מה עדיף

החלטתם להקים עסק עצמאי? נפלא! כעת עומדות בפניכם שתי אפשרויות להתאגד כעסק: עוסק פטור ועוסק מורשה. מה המשמעות של כל סטטוס התאגדות, מה ההבדלים, היתרונות והחסרונות? כל המידע במאמר זה, כולל טבלת השוואה מסכמת. 

 

מה זה "עוסק מורשה"?

עוסק מורשה הינו בעל עסק עצמאי אשר גובה מס ערך מוסף (מע"מ) מלקוחותיו ומנפיק חשבוניות מס. חוק מס ערך מוסף (1975) מסדיר את מעמדו החוקי, זכויותיו וחובותיו של עוסק מורשה. עסק עצמאי במעמד של "עוסק מורשה" חייב להירשם אצל רשויות המס ולקבל תעודת עוסק מורשה.

 

מה זה "עוסק פטור"?

עוסק פטור הינו בעל עסק עצמאי אשר אינו גובה מס ערך מוסף (מע"מ) מלקוחותיו ואינו מנפיק חשבוניות מס. זוהי משמעות ה"פטור" בשם עוסק פטור. חוק מס ערך מוסף (1975) מסדיר את מעמדו החוקי של עוסק פטור. עסק עצמאי במעמד של "עוסק פטור" חייב להירשם אצל רשויות המס ולקבל אישור עוסק פטור.

לצורך הכתבה, נפגשנו עם מנהל בכיר מ- OPAL – משרד רואה חשבון, כדי להבין מהן הנקודות החשובות שכדאי לדעת על עוסק מורשה או עוסק פטור ומהם ההבדלים ביניהם. (אתר המשרד: opal-cpa.co.il).

 

מי יכול להירשם כעוסק פטור?

אדם שמקים עסק עצמאי, הצופה שמחזור ההכנסות מהעסק יהיה נמוך מ- 102,292 ש"ח בשנה (נכון לשנת 2022).

 

מי נדרש לפתוח עוסק מורשה?

 • אדם שהחליט להקים עסק עצמאי חדש הצופה שמחזור ההכנסות מהעסק יהיה גבוה
  מ- 102,292 ש"ח בשנה.
 • בעל עסק עצמאי שהתחיל כ"עוסק פטור" אשר מחזור הכנסותיו השנתי עבר 102,292 ש"ח (נכון לשנת 2022).
 • אדם שהחליט להקים עסק עצמאי חדש באחד מהתחומים שהוגדרו על ידי רשות המיסים כתחומי עיסוק בהם לא ניתן להיות עוסק פטור.

 

מי חייב להירשם כעוסק מורשה (או חברה)?

החוק הישראלי מגדיר מספר ענפים בהם לא ניתן להתאגד כעוסק פטור:

 • בעלים של גן ילדים או בית ספר.
 • עסק בתחום הרצאות, הוראה, הכנת מבחנים, בדיקת מבחנים ופיקוח על מבחנים.
 • עסק בתחום תרגום, כתיבה, עריכה, כתבנות וקצרנות.
 • מקצועות חופשיים: אדריכלים, יועצים, מהנדסים, עורכי דין, רואי חשבון, מנהלי חשבונות, שמאים, מתווכים, סוכני ביטוח, מורי נהיגה.
 • רופאים, פסיכולוגים, פיזיותרפיסטים, וטרינרים, רופאי שיניים, בעלי מעבדות.
 • עסקים בתחום מופעים אמנותיים: בניית תפאורות, בימוי, הנחייה.
 • סוחרי מקרקעין, סוחרי רכב.
 • חוקרים פרטיים.
 • אגודה שיתופית.

 

מה היתרונות בלהיות עוסק פטור – לעומת עוסק מורשה?

 • אין צורך לגבות מע"מ ולכן עוסק פטור יכול להציע "מחיר נטו" על מוצרים ושירותים שהוא מוכר. אם רוב הלקוחות שלכם הם אנשים פרטיים ולא עסקים, הם ישמחו לשלם לכם ללא צורך להוסיף על העסקה תשלום למס ערך מוסף.
 • עלויות נמוכות יותר של הנהלת חשבונות וראיית חשבון.

 

מה החסרונות בלהיות עוסק פטור – לעומת עוסק מורשה?

 • מכיוון שעוסק פטור אינו גובה מע"מ מלקוחותיו, הוא לא יכול "לקזז את המע"מ" כפי שעושה עוסק מורשה, כלומר עוסק פטור לא יכול להשתמש בהוצאות שהוציא לטובת העסק על מנת להפחית את חבות המע"מ. במידה ובגין ההוצאות שלכם אתם כן משלמים מע"מ, ובגין ההכנסות שלכם לא, מדובר בפוטנציאל חיסכון כספי שיש לעוסק מורשה – ואין לעוסק פטור.
 • החיסרון המרכזי הוא תדמיתי. בעבר קראו לעוסק פטור "עוסק זעיר" וזה אמנם שונה, אולם עדיין התפיסה היא שמדובר ב"עסק קטן" שיש לו תקרה על הכנסותיו לעומת עוסק מורשה. יש לקוחות שזה יפריע להם לעבוד עם עסק קטן, בעיקר עסקים אחרים, ויש לקוחות שזה כלל לא משנה להם, בעיקר לקוחות פרטיים. בכל מקרה, כדאי לשים לב לזה כשאתם חושבים על שיווק העסק שלכם.

 

איך מקימים עוסק פטור ועוסק מורשה?

שלבי הקמת עוסק מורשה ועוסק פטור זהים לחלוטין:

 

תחנה ראשונה: פתיחת תיק בלשכת מס ערך מוסף

יש להגיש למע"מ צילום תעודת זהות עם ספח, צילום שיק מבוטל, חוזה שכירות של דירה או חנות שמתוכה העסק יפעל ותעודות המעידות על הכשרה מקצועית, אם היא רלוונטית לתחום העיסוק. בנוסף, יש למלא טופס 821 משולב עם 821א.

תחנה שניה: פתיחת תיק במס הכנסה

יש להגיש למס הכנסה צילום תעודת זהות עם ספח, בקשה לפטור מניכוי מס במקור ודו"ח פרטים אישיים הכולל הצהרה על מקורות הכנסה (טופס 5329).

בנשי המקרים, יש להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה.

תחנה שלישית: פתיחת תיק בביטוח לאומי

בביטוח לאומי תידרשו למלא טופס ארוך ובעל שדות רבים. בטופס תידרשו לפרט אודות מחזור הכנסות שנתי צפוי. מחזור ההכנסות השנתי משמש לצורך חישוב שיעור המקדמות לתשלום למוסד לביטוח לאומי. לאחר שתגישו דו"ח שנתי תקבלו עדכון, האם עליכם להוסיף כסף לביטוח לאומי או לקבל חזרה כספים מביטוח לאומי (במידה והכנסותיכם היו פחות מהמתוכנן).

איך זה עובד? כיום ניתן לבצע את כל ההליך הזה באופן מקוון, אולם עדיין כדאי לקבל סיוע מרואה חשבון מיומן.

 

ההבדל בין עוסק פטור לבין עוסק מורשה

עוסק מורשה: מחזור הכנסות נדרש להיות מעל 102,292 ₪, מנפיק חשבונית מס, מס ערך מוסף – גובה מיסים מלקוחותיו בגין כל מכירה של מוצר או שירות. מנגד, זכאי לניכוי בגין תשלומי המע"מ ששילם לצורך פעילותו העסקית, דיווח למע"מ – אחת לחודש או חודשיים, פעילות מותרת – כל פעילות חוקית.

עוסק פטור: מחזור הכנסות נדרש להיות עד 102,292 ₪, מנפיק קבלה, מס ערך מוסף – אינו גובה מלקוחותיו; אינו זכאי לניכוי בגין מע"מ ששילם, דיווח למע"מ – אחת לשנה, פעילות מותרת – כל פעילות חוקית ובנוסף שורה של ענפים שהמחוקק הגדיר שחייבים לפעול כעוסק מורשה.

עוסק פטור

אולי יעניין אותך גם