חיפוש

משכנתא עוגן – האם ניתן לבצע מחזור משכנתא

משכנתא עוגן קשורה לריבית המשתנה ולמסלול אותו בחרתם במשכנתא.
כלומר, על מנת לדעת מה העוגן יש לבדוק על כמה עומדת הריבית שמשלמים לבנק.
אך האם ניתן למחזר אותה ולשנות את התמהיל? על כך במאמר הבא.
 

מהי משכנתא עוגן?

משכנתא עוגן משקפת את הריבית או המסלול המשתנים. בכל פעם שיש שינוי זה למעשה העוגן. לדוגמה, לקחנו משכנתא בריבית פריים המושפעת מהריבית הרגילה. החישוב שלה הוא הריבית של בנק ישראל + 1.5% פריים. כלומר אם הריבית עומדת כיום על 1.60 מוסיפים לזה 1.5% פריים וכך מקבלים ריבית של 3.10%. כאשר הריבית תרד או תעלה, העוגן של המשכנתא ישתנה. ישנם עוגנים נוספים בהתאם לסוג המשכנתא כמו: ריבית משתנה וצמודה למדד ל-5 שנים או לשנה, ריבית לא צמודה למדד, ריבית המבוססת על היורו או הדולר ועוד. אז מדוע קוראים לזה עוגן? מכיוון שישנם דברים קבועים כמו הנחה קבועה מהבנק על הפריים שלא תשתנה. כלומר, העוגן מורכב מריבית משתנה ומהנחה קבועה. בשל העובדה שהעוגן במשכנתא משתנה כי הריביות משתנות, כאשר רוצים למחזר משכנתא מסוג זה יש לבדוק את הריבית של בנק ישראל, להוסיף את הפריים, במקרה של הלוואה מסוג זה, ולהוריד את ההנחה שהבנק נתן לנו באופן קבוע. אם סך הכל הריבית היא פחות ממה ששילמנו לפני כשנה, משתלם למחזר את המשכנתא.

מחזור משכנתא

כדאי לכם לדעת על מיחזור משכנתא על מנת שתנהלו את ההלוואה שלכם בצורה חכמה ויעילה. נניח שלפני 10 שנים לקחתם משכנתא עם ריבית קבועה ל-30 שנים ואתם משלמים כל חודש את ההלוואה בזמן. במשך השנים התקדמתם והיום המשכורות שלכם גבוהות יותר מהעבר ולכן תוכלו לעמוד בהחזר חודשי גבוה יותר ולהוריד את תקופת ההלוואה בכמה שנים. במקרה אחר, לקחתם הלוואה בריבית גבוהה והיום הריבית הקבועה של בנק ישראל ירדה – לא תרצו לחסוך יותר? תמיד ניתן להגיע לבנק המשכנתאות בו מנהלת המשכנתא ולמחזר אותה בין אם מדובר על שינוי המסלול ובין אם מדובר על קיצור או הארכת תקופת ההלוואה. בכל מקרה המחזור מטיב עם הלווים אך חייב להיעשות בהתייעצות עם יועץ המשכנתא.

בדיקת מצב משכנתא נתון

אף אחד כמעט לא זוכר איזו הלוואה הוא לקח לפני כמה שנים ולכן יש לדעת לפני הכל את התמהיל עליו אתם משלמים את המשכנתא. לאחר מכן יש להזין את הנתונים במחשבון משכנתא ולבדוק באמצעותו מה יהיה ההחזר החודשי אם תאריכו או תקצרו את תקופת המשכנתא, או מה יהיה ההחזר אם תשנו את המסלול והריבית. חשוב לדעת שבמיחזור מחשבים לכם את ההלוואה מחדש ולכן פורעים את המשכנתא והקודמת ולוקחים הלוואה חדשה שממשיכה את המשכנתא. לכן יש לשלם במקרים רבים גם עמלת פירעון שאותה הבנק מחשב לחוד. לסיכום, מיחזור משכנתא עוגן משתלם כאשר הריבית נמוכה מסכום הפירעון המוקדם.
 

אולי יעניין אותך גם