חיפוש
חיפוש

להעביר את זה הלאה: איך מלמדים את בני הנוער מנהיגות?

בעבר, הסברה הרווחת בציבור הייתה שמנהיגות היא תכונה מולדת, שאין אפשרות לרכוש בעזרת כוח רצון או למידה. היום, ישנן גישות שונות בתכלית, המבוססות על ידי מחקרים, שטוענות שבהחלט ניתן לסגל תכונות מנהיגות והתנהגות מנהיגותית על ידי למידה.

מנהיגות היא תכונה רצויה שתשרת את כל אלו שניחנו בה, גם אם אינם בהכרח שואפים לאייש תפקידי ניהוליים בחייהם. כמו כל דבר, גם מנהיגות כדאי ללמוד כבר מגיל צעיר. אז איך מלמדים בני נוער מנהיגות? בואו לגלות.

 

מנהיגות – מה זה בכלל?

לפני שנעבור לנושא המרכזי וננסה להבין כיצד ניתן ללמד בני נוער מנהיגות, בין היתר באמצעות קריאת ספר מומלץ על מנהיגות, חשוב להבין תחילה מה היא בכלל מנהיגות. בהגדרתה, מנהיגות מתייחס ליכולת של אדם להניע אנשים אחרים לבצע פעולה כדי להגיע למטרה מסוימת תוך כדי שימוש מינימלי בסמכות.

מנהיגות קשורה בקשר הדוק ליכולת השפעה על אחרים וליכולת ליצור שינויים. כאמור, ישנם כאלו הטוענים כי מנהיגות היא בהכרח מולדת ולא ניתן לרכוש אותה, לצד זה גישות רבות מצביעות על מנהיגות שניתן להגיע אליה באופן שאינו מולד.

להעביר את זה הלאה: איך מלמדים את בני הנוער מנהיגות?

מנהיגות היא בעצם סמכות?

התשובה הקצרה לשאלה זו היא בהחלט לא. כאשר בני אדם האוחזים בכוח סמכות כלשהו סוחפים אחריהם אנשים אחרים, קשה לדעת אם הם מצליחים בכך רק מכוח סמכותם. מנהיגות טהורה תבוא לידי ביטוי כאשר היא אינה כרוכה בסמכות כלשהי. יחד עם זאת, סביר מאוד שסמכות ומנהיגות ילכו יחד, שכן אנשים שהם מנהיגים נוטים גם לאייש תפקידי ניהול שסמכות נלווית אליהם.

 

איך מלמדים את בני הנוער מנהיגות?

ובכן, לאחר שהבנו מה היא מנהיגות ומה ההבדל החשוב בינה לבין סמכות, הגיע הזמן לעסוק בעיקר – למידה של מנהיגות. חשוב לציין, אין דרך אחת שניתן להגדיר אותה כטובה ביותר ללימוד מנהיגות. אופן הלימוד הטוב ביותר יהיה זה שמתאים לבן הנוער בצורה הטובה ביותר. ישנן כאלו שיפיקו את המירב באמצעות קריאה ולימוד תאורטי וישנם כאלו שרק באמצעות מעשים אקטיביים יצאו נשכרים.

 

  • קריאת ספר מנהיגות

מבין היתרונות הרבים הטמונים בקריאת ספרים, יתרון בולט הוא האפשרות ללימוד והעמקה אמיתית. במידה ותצליחו לרתום את בני הנוער שלכם לקריאת ספר, שימוש בספר מנהיגות מומלץ לצורך לימוד מנהיגות יכול להיות מועיל ומבטיח.

 

  • התמקצעות בתחום ספציפי

בניגוד לסברה רווחת, מנהיגות אינה בהכרח תכונה שבאה לידי ביטוי בכל תחומי החיים. לדוגמה, אדם שהתמקצע בשיווק יכול להפגין מנהיגות ניכרת כאשר הוא עוסק בתחום השיווק, אך להפגין גם התנהגות פחות מנהיגותית בהקשרים אחרים. התמקצעות בתחום ספציפי תאפשר את פיתוח שריר המנהיגות, תחילה בתחום חיים מסוים ובהמשך ניתן יהיה להגמיש את השריר ולאפשר למנהיגות להתפשט אל שאר תחומי החיים של בני הנוער.

להעביר את זה הלאה: איך מלמדים את בני הנוער מנהיגות?

אולי יעניין אותך גם