חיפוש
חיפוש

הר הבריאות

ביטוח הוא נושא שרבים מאיתנו פשוט לא יודעים להתנהל איתו נכון. התחום הזה מלא במידע שרובנו לא מבינים בו דבר, הפוליסות מנוסחות כך שרק סוכן ביטוח מקצועי יוכל להבין על מה מדובר ואם להיות כנים, מי בכלל זוכר אם עשינו ביטוח בריאות קולקטיבי בעבודה? אז הגיע הזמן שתכירו את "הר הבריאות" או בשמו הרשמי "הר הביטוח", האתר שיכול לחסוך לכם מאות ואף אלפי שקלים בחודש.

 

מהו ביטוח בריאות

במדינת ישראל לכל אזרח יש ביטוח בריאות, המטרה של הביטוח הינה לדאוג להוצאות הכלכליות הרבות הנדרשות לצורך טיפול במחלות ובפגיעות בגופו ונפשו של האדם. ביטוחי הבריאות בישראל מתחלקים לשלוש קבוצות כשההבדלים ביניהן מגיע מההבדל בכיסוי הביטוחי הנכלל בכל סוג ביטוח.

 

ביטוח ממלכתי

הסוג הראשון הינו הביטוח הממלכתי, כל תושב במדינה מחויב בתשלום של דמי ביטוח בריאות המנוכים מהשכר שלו ובהתאם לגובה שכרו. בפועל המטרה של המס הבריאות שאנחנו משלמים הינו להוות את הביטוח הבסיסי ואת רשת הביטחון של כל תושבי המדינה ללא תלות בהכנסתם.

את מרבית השירותים המתקבלים במסגרת הביטוח הממלכתי מקבלים דרך קופות החולים השונות.

 

שב"ן (שירותי בריאות נוספים)

מדובר על כלל הביטוחים המשלימים המוצעים על ידי קופות החולים השונות. הם מהווים בפועל השלמה (מכאן שמם) לשירותים המוצעים במסגרת הביטוח הממלכתי.

 

פוליסות ביטוח בריאות פרטיות

הרובד האחרון של ביטוחי הבריאות הינו הרובד של ביטוחי הבריאות הפרטיים. השירותים השונים בביטוחים הפרטיים ניתנים באמצעות רופאים פרטיים שונים וכנגד החזר כספי (חלקי או מלא) על טיפולים, ביקורים ואף ניתוחים.

פוליסות ביטוחי הבריאות הפרטיות השונות הקיימות בשוק הביטוחים בארץ הינו רב מאוד ובמקרים רבים ניתן במסגרות עבודה שונות. עובדה זו מעלה משמעותית את הסיכוי של אדם להיות הבעלים של מספר פוליסות ביטוחי בריאות שונות, לרוב ללא כל הצדקה. בדיוק כדי למנוע מקרים כאלו קיים הר הבריאות.

 

מהו הר הביטוח?

הר הביטוח הינו אתר שהושק על ידי משרד האוצר במטרה לתת מענה לבעיית כפל הביטוחים אשר הפך למכת מדינה בישראל. האתר הושק בשנת 2017 כשהערכה באותן שנים הייתה שלכ-70% מכלל אזרחי מדינת ישראל יש כפל ביטוחי. כפל ביטוחי זה עשוי לעלות לאזרח הממוצע אלפי שקלים בשנה, כשמדובר על משפחה מלאה עלויות כפל הביטוחים יכול להגיע גם לעשרות אלפי שקלים חדשים.

 

הביטוחים המוצגים בהר הביטוח

הר הביטוח מאגד בתוכו את כלל סוגי הביטוחים הקיימים כיום בשוק הביטוחים, החל מביטוחי רכב, ביטוח חיים, ביטוח דירה ועד לביטוח בריאות. כשמסתכלים על תחום ביטוחי הבריאות ניתן לראות שהעלויות של כפל הביטוחים יכול להגיע רק בביטוח זה לאלפי שקלים למשפחה הממוצעת. וזו הסיבה למה חשוב להשתמש בשירותי הר הבריאות, לוודא את ביטוחי הבריאות הקיימים ולהשוואת ביניהם.

 

איך האתר עובד?

אתר הר הביטוח הינו פשוט מאוד לתפעול. בוחרים באפשרות של חיפוש ביטוחים על שמי ולאחר מכן מכניסים את פרטי הזיהוי השונים הכוללים בתוכם את מספר תעודת הזהות של הבודק, תאריך הנפקה של תעודת הזהות ומידע נוסף אודות הנפקת דרכון ועל יציאה מהארץ.

לאחר הכנסת הנתונים הללו ובחירה באפשרות של צפיה בתיק הביטוחי האתר משכלל את המידע ומעלה את כל הפרטים על הפוליסות הקיימות בידכם ואף על כאלו ישנות.

 

למה חשוב לבדוק כפל ביטוחים?

אנשים רבים אינם מודיעים לחשיבות שבמניעת כפל ביטוחי וסומכים בעיניים עצמות על הנציגים של חברות הביטוח השונות. אך, חשוב מאוד לזכור כי לנציגי חברות הביטוח ולחברות הביטוח עצמן יש מטרה אחת והיא למכור לכם ביטוח בריאות. מבחינתם הר הבריאות הוא מכשול בשיטת ה"מצליח" של מכירת פוליסות והגדלת הרווח הנקי של החברה.

חשוב לזכור שרוב חברות הביטוח מפצות את הלקוחות שלהם רק אם הם עומדים באופן מוחלט בכל תנאי הפוליסה. במקרים רבים בהם יש כפילות של ביטוח בריאות (מצב שקורה במקרים רבים מאוד לפני השקת הר הבריאות), אין כפילות בקבלת הטיפול או ההחזר על הטיפול.

וגם אם קיבלתם רק החזר חלקי מחברת ביטוח אחת, כמעט תמיד לא תוכלו לבקש החזר נוסף מחברה אחרת. הדבר נכון גם במקרה בו ההחזר בוצע על ידי הביטוח הממלכתי או על ידי שירותיה המשלימים של קופת החולים.

 

רפורמה חדשה-ישנה

בעשור האחרון וליתר דיוק בתחילת שנת 2016, משרד הבריאות העביר רפורמה שמטרתה הייתה להסדיר את נושא הביטוחים הפרטיים. כשמטרת העל הייתה להוביל להוזלה של ביטוחי הבריאות הפרטיים והצורה זו להנגיש את הכיסויים הרחבים יותר לציבור הרחב.

מטרה נוספת של הרפורמה הייתה להגדיר את התחומים השונים אשר ניתן להכליל בתוך ביטוח הריאות. באופן הזה כל חברת ביטוח יכולה להציע רק פוליסות בתחומים המוגדרים (ניתוחים בארץ ובחו"ל, תרופות, השתלות, גילוי מחלות קשות ושירותים אמבולוטורים).

באמצעות רפורמה זו ניתן להבין באופן טוב יותר את הכיסויים השונים שמעניק ביטוח הבריאות הפרטי ובצורה זו להימנע מכפילויות.

 

מצאתי בהר הבריאות שתי פוליסות בריאות, מה עלי לעשות?

המטרה הן של הרפורמה משנת 2016 והן של אתר הר הביטוח הייתה להעלות את המודעות של הציבור הרחב לפוליסות הביטוח שיש או אין ברשותו ולאפשר לכל אזרח להימנע ממצב של כפל ביטוחי בצורה פשוטה וקלה.

במקרה של ביטוח בריאות, קיימות כיום בדרך כלל פוליסות דיי סטנדרטיות אשר מותאמות לכל אדם בהתאם לגיל, לרקע הרפואי שלו ושל משפחתו ולמצבו האישי והבריאותי בעת החתימה על פוליסת הביטוח. לכן, ברוב המקרים אם גיליתים בהר הבריאות שיש לכם שתי פוליסות בריאות שונות, ברוב המקרים תהיה ביניהם כפילות. כלל הנראה שילמתם על פוליסות כמעט זהות לשתי חברות שונות וללא שום הצדק.

כעת, אחרי שהשתמשתם בהר הביטוח עליכם לפעול לביטול אחת הפוליסות, כמובן לא לפני שהתמקחתם על מחירה של פוליסת הביטוח שתשאירו בידכם. אם יש לכם סוכן ביטוח, פנו אליו לקבלת שתי הפוליסות ולבחינה של הפוליסות הנוספות והחדשות הקיימות כיום בשוק. במידה ואין לכם סוכן ביטוח, תוכלו לבצע את התהליך הזה באופן עצמאי אל מול נציגי השירות של חברות הביטוח השונות.

אולי יעניין אותך גם