איך לבקש החזר מס עבור פדיון קופת גמל

קופת גמל מאפשרת חסכון ארוך טווח, ומטרתה היא לדאוג לקצבה עתידית עבור המחזיק בה לימים בהם לא יהיה בעל הכנסה קבועה (אם ייצא לפנסיה למשל).
אם בעבר יכל אדם למשוך את הסכום הנמצא בקופת הגמל בפעימה אחת ומבלי לשלם מס עבור זה, היום זה בלתי אפשרי. האפשרות הזו הוגבלה כדי למזער משיכות כספים חסרות אחריות, ולעודד חסכון מתמשך והגנה על ההכנסות עד שמגיעים לגיל זקנה.
אף על פי כן, יש מקרים יוצאי דופן בהם אנשים זקוקים לסכומים גדולים של כסף, ולכן מבצעים פדיון קופת גמל. משיכת הכספים מקופת הגמל לפני המועד נחשבת ללא חוקית, וגוררת ניכוי מס של כ-35 אחוזים מגובה הקופה. יש מקרים בהם נרשמת זכאות להחזרי מס עבור ניכוי זה.
 

זכאות להחזרי מס עבור פדיון גמל- על מי היא חלה?

חשוב לציין תחילה כי את הבקשה להחזרי מס ניתן להגיש לאחר שהכספים נפדו והמס נוכה. הזכאות להחזרי מס נרשמת לעתים בגין נסיבות של הפסקת עבודה, או כחלק מהטבות מס אישיות שמזכות בפטור מתשלום מס. מי שיש לו הקלות מס מכורח מקום העבודה שלו, יהיה זכאי לאותן ההקלות גם עם סיום העסקתו. לפניכם מספר שאלות שחשוב להתייחס אליהן, מאחר והן ישפיעו על הזכאות לקבלת החזרי מס:

  1. האם העובד חסך את כספי קופת הגמל בעצמו ולא כחלק ממקום העבודה?
  2. האם החסכון בקופת הגמל הוא עבור שכיר דרך מקום העבודה או עבור עצמאי?
  3. האם העובד הפקיד כספים מעבר למה שהפקיד המעסיק בקופה?

 

ממועד הפדיון וניכוי המס ועד לקבלת החזר המס

את החזרי המס ניתן לקבל עד לאחר שש שנים ממועד פדיון קופת הגמל ומניכוי המס. החישוב של החזר המס מתבצע על פי מספר החודשים בהם פודה הקופה לא עבד, ובהתאם לגובה הסכום שנוכה ביחס לסכום הקיים בקופה.
 

איך ניתן לקבל את החזרי המס?

בדיקת הזכאות לקבלת החזרי מס עבור פדיון קופת גמל, יכולה להתבצע במספר דרכים. ראשית, ניתן לפנות לגורם מוסמך מעולם המיסוי, כמו יועץ מס או רואה חשבון, ולהיעזר בשירותיו. דרך נוספת שצברה תאוצה בשנים האחרונות, היא הגשת בקשה להחזרי מס דרך חברה ייעודית שמתמחה בהחזרי מס, כמו אינדיגו פיננסים. דרך חברה כזו תוכלו לשוחח תחילה עם נציג מומחה, אשר תחילה יעריך את סיכויי ההצלחה לקבלת החזר. אם יראה שאכן מדובר במקרה רלוונטי, השלב יהיה איסוף של מסמכים והכנת דו"חות רלוונטיים, ומשם יהיה ליווי צמוד של הנציג עד לרגע בו תקבלו את החזרי המס שלכם. כמו כן, יש אנשים שמעדיפים לעשות זאת במתכונת עצמאית, תוך איסוף המסמכים והכנת דו"חות, אולם הדבר פחות מומלץ למי שלא מגיע בעולם המיסוי.
 
מטבעות וקופה

אולי יעניין אותך גם