חיפוש

החזרי מס לחולים במחלה קשה

אדם שנושא מחלה קשה חווה אתגרים רבים מרגע הבשורה על כך, הן במישור הרגשי והן במישור הפיזי.
מלבד מפח הנפש והתחושות הקשות שמלוות אותו לאורך התקופה, עשויה להיגרם עבור אותו אדם פגיעה ממשית בכושר העבודה וביכולותיו התפקודיות.
הנוסחה הנכונה לרומם את רוחו של החולה הינה מעטפת של קרובים ומשפחה, בשילוב הטיפול המתאים שמקל על הכאב.
במקרה זה גם המדינה שותפה לסיוע, כאשר הכרתה בחולים כקשים הובילה בין היתר לאפשרותם לעתור לרשות המיסים בגין החזרי המס שהם זכאיים לקבל.

מהו החזר מס?

על פי החוק במדינת ישראל, אזרח ששילם סכום גבוה ממה שהיה צריך בפועל למס הכנסה, זכאי לקבלת החזרי מס. כדי לקבל את החזרי המס, על העובד לפנות לרשות המיסים ולהגיש בקשה לבירור הזכאות. את הבקשה ניתן להגיש עד שש שנים מסיום שנת המס עליה מבקשים את ההחזר. מי שעובד כשכיר יכול לקבל החזר באמצעות פנייה למעסיק והצגת תלוש שכר, זאת כל עוד לא הסתיימה שנת המס וכך לא יצטרכו להגיש בקשה להחזר מס.

מבין החולים במחלה קשה- מי זכאי להחזר מס?

החזרי המס ניתנים למי שחולה במחלה קשה ונקבעו לו מאה אחוזי נכות מבעיה רפואית, או לחלופין תשעים אחוזי נכות שנגרמו מכמה בעיות רפואיות יחד. כשמדובר בשילוב של מספר בעיות רפואיות, הבעיה שתיחשב למרכזית הינה הבעיה שגוררת עמה הכי הרבה אחוזי נכות, והיא גם תהיה הראשונה להילקח בחשבון. יחד איתה ישוקללו הבעיות החמורות פחות, כאשר להן יינתן ביטוי זניח יותר. למרות הנטייה לחשוב שרק עצמאיים הם אלו שיכולים לקבל החזרי מס, גם השכירים עשויים לקבל אותם כל עוד הם עומדים בקריטריונים שנקבעו. המחלות הקשות בגינן ניתן לקבל החזרי מס הינן מחלות כבד, מחלות לב וריאה, גידולים ממאירים, סכרת שגררה אחריה סיבוכים, מחלות כליות ועוד. במידה והחולה לקה מהמחלות הללו וקיבל אחוזי נכות כשם שצוין מעלה, יהיה זכאי להחזרי מס.

כיצד ניתן לקבל את החזרי המס?

הדרך המתוקנת בחוק לקבלת החזרי מס הינה פנייה לפקיד השומה המקומי, תוך הגשת בקשה הכוללת את כל המסמכים הרלוונטיים. כמו כן, נדרשת חתימה על טופס ויתור סודיות רפואית, ומאותו הרגע הפנייה עוברת לוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, שם ייקבעו אחוזי נכות. חשוב לציין שבדרך זו התהליך עשוי להימשך חודשים רבים. כמו כן, מדובר בעיסוק בירוקרטי ארוך ומייגע שעשוי לגזול זמן רב. למי שרוצה לחסוך מעצמו את כל הטרחה והבירוקרטיה הרבה שכרוכות בהתנהלות ישירה מול רשות המיסים, ישנן חברות ייעודיות שפותחות תיק מול רשויות המס עבור הלקוח, וכן מאגדות את כלל המסמכים הנדרשים כך שהוא לא צריך לעשות דבר. השירות הנ"ל יכול לספק החזרי מס הכנסה לשכירים ולעצמאיים כאחד.

אולי יעניין אותך גם