חיפוש
חיפוש

האם כדאי לעבור תהליך התחדשות עירונית בבניין?

מטרת תהליך התחדשות עירונית הינה לעודד התפתחות עירונית בשכונות מגורים וותיקות, אשר בתוכן בניינים ישנים למדי. תהליך התחדשות עירונית יכול להתקיים גם באזורי תעסוקה ומסחר אך כמובן בעיקר באזורי מגורים שונים. 

התחדשות עירונית היא תהליך של החייאת אזורים עירוניים שנפגעו עקב חוסר השקעות, אובדן אוכלוסין וצורות אחרות של הידרדרות פיזית, כלכלית וחברתית. זהו כלי חשוב לערים לתת מענה לצרכים של אזרחיהן ולקדם צמיחה כלכלית. התחדשות עירונית יכולה ללבוש צורות רבות, החל מפיתוח מחדש של שכונת מצוקה ועד ליצירת שטחים ציבוריים ותשתיות חדשות.

 

מהו תהליך התחדשות עירונית?

מטרתו של פרויקט התחדשות עירונית הינו לרענן ולחדש אזורי מגורים ותיקים בשכונות השונות בעיר, וכן לשדרג שטחים ומתחמים ציבוריים בשכונה. לרוב, פרויקט התחדשות עירונית יהיה להוסיף דירות ובניינים חדשים בשכונות ותיקות – מה שיכול להתבצע בשתי צורות:

  1. הריסת מבנים קיימים ובניית בניינים חדשים במקומם

  2. חיזוק ושדרוג מבנים קיימים

 

פרויקטים של חברת התחדשות עירונית לרוב יקודמו על ידי הממשלה, אך קיימים מקרים רבים בהם היוזמה היא דווקא פרטית.

עבור בעלי הדירות, הרי שמדובר בהזדמנות נהדרת לחזק את דירותיהן ולמעשה ליהנות מעליית ערך משמעותית עבור הנכס שברשותם, מבלי לשאת בעלויות השיפוץ. מובן שפרויקט של התחדשות עירונית יכול להתקיים רק במידה והתקבלה הסכמה מצד כל בעלי הזכויות על הנכסים.

התחדשות עירונית

השלב הראשון בתהליך ההתחדשות העירונית הוא זיהוי אזורים הזקוקים להתחדשות. זה כרוך בדרך כלל בביצוע ניתוח מקיף של הסביבה העירונית, כולל נתוני אוכלוסייה, תנאים כלכליים ומצבו הפיזי של האזור. המטרה היא לזהות אזורים המתמודדים עם אתגרים כמו עוני, אבטלה, ירידת ערכי נכסים והיעדר שירותים בסיסיים, כמו פארקים ותחבורה ציבורית.

 

כיצד מתבצע תהליך התחדשות עירונית?

לאחר זיהוי האזורים הזקוקים לחידוש, השלב הבא הוא גיבוש תוכנית להתחדשות. תוכנית זו צריכה להתבסס על הצרכים והיעדים הספציפיים של הקהילה ועליה לקחת בחשבון גורמים כמו גודל השטח, זמינות המימון ורמת המעורבות הקהילתית. התוכנית צריכה לפרט את הפעילויות והפרויקטים הספציפיים שיבוצעו, כמו גם את לוח הזמנים להשלמתם.

אחד המרכיבים המרכזיים של התחדשות עירונית הוא הריסה. הדבר כרוך בהריסה של מבנים ישנים, שלעיתים קרובות עלולים להוות מקור לסכנה אמיתית עבור הדיירים. הריסה מתבצעת בדרך כלל כדי לפנות מקום לבנייה חדשה ולעזור להפחית את הצפיפות של אזורים עירוניים. המטרה היא ליצור יותר שטחים פתוחים ולשפר את האסתטיקה הכללית של השטח.

לסיכום, תהליך ההתחדשות העירונית הינו תהליך מורכב ורב גוני הכולל מגוון רחב של פעילויות, לרבות הריסה, העברה ובנייה. היא נועדה להחיות ולהצעיר אזורים עירוניים הנמצאים במצב של דעיכה, ויכולה להיות בעלת השפעה משמעותית על הנוף העירוני ועל חיי התושבים. כדי להבטיח שהתחדשות עירונית תתבצע בצורה הוגנת ושוויונית, חשוב לערב את הקהילה ולהתחשב בצרכים ובזכויות של כל בעלי הזכויות על הקרקע.

בִּניָן

אולי יעניין אותך גם